Kącik logopedy - Pani Gabriela Chwałek |
---|
- Szczegóły
Każdy rodzic, którego dziecko uczęszcza na terapię logopedyczną doskonale wie, że na skuteczność terapii wpływają również ćwiczenia wykonywane w domu!
- Szczegóły
Dzieci są najbardziej narażone na negatywny wpływ wysokich technologii. Proces prawidłowego rozwoju poznawczego zachodzi między innymi przez odbiór bodźców z otoczenia i umiejętność przystosowania ich do własnych potrzeb. Zaburzenia tych procesów mogą wynikać z uszkodzeń mózgu, nieprawidłowego odbioru bodźców lub niewłaściwego oddziaływania otoczenia (w tym również wysokich technologii).
- Szczegóły
Wędzidełko języka to miękki fałd błony śluzowej, który stanowi połączenie dolnej części języka z dnem jamy ustnej. Wędzidełko łatwo jest dostrzec - wystarczy otworzyć szeroko usta i unieść język w kierunku górnych zębów. Widoczna cienka linia połączona z językiem to właśnie wędzidełko.
Prawidłowo zbudowane wędzidełko podjęzykowe umożliwia wykonywanie precyzyjnych ruchów języka wewnątrz jamy ustnej oraz wysuwanie go poza granice warg, np.: kierowanie języka na brodę, czy w stronę nosa.
- Szczegóły
Małe dzieci różnią się między sobą zdolnościami werbalnymi. Jedno dziecko w wieku 2 lat będzie posługiwało się całymi zdaniami, a drugie z kolei będzie porozumiewało się ze światem wyrazami dźwiękonaśladowczymi. Rozwój mowy zależny jest od wielu czynników zarówno środowiskowych, jak i biologicznych.
- Szczegóły
DROGI RODZICU!
Jeśli Twoje dziecko ma 6 lat i nie realizuje prawidłowo głosek tzw. szeregu szumiącego [sz, ż, cz, dż], szeregu syczącego [s, z, c, dz] i szeregu ciszącego [ś, ź, ć, dź] oraz dodatkowo mówi niezrozumiale dla otoczenia, w Twojej głowie powinna zapalić się czerwona lampka!
- Szczegóły
Dziecko po każdych zajęciach logopedycznych wychodzi z gabinetu z zeszytem/teczką zadań - logopeda omawia zagadnienia, tłumaczy i prosi o powtórkę przed następnymi zajęciami. Dodatkowo prosi, aby przed rozpoczęciem pracy wykonać z dzieckiem kilka ćwiczeń usprawniających narządy mowy. Jednak jak zachęcić dziecko do wykonywania ćwiczeń logopedycznych, gdy jest już znudzone powtarzaniem dobrze znanych mu zadań?