Kącik logopedy - Pani Gabriela Chwałek |
---|
- Szczegóły
Afazja jest zaburzeniem mózgu, które polega na tym, że dana osoba ma problemy z mową i/lub mowy drugiego człowieka. Przyczyną wystąpienia takiego zaburzenia jest uszkodzenie pewnego obszaru układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za pewne funkcje, zwłaszcza funkcje językowe oraz komunikacyjne. Zdarza się, że uszkodzenie danej części mózgu prowadzi, do powstania konkretnego rodzaju afazji, choć nie zawsze tak musi być. Afazja to zaburzenie, któremu wciąż towarzyszy wiele nierozwiązanych wątpliwości. Jednakże terapia afazji jest możliwa, a jej jak najwcześniejsze wdrożenie może realnie pomóc osobom, które zmagają się z zaburzeniem.
- Szczegóły
6 marca to dzień, w którym świętują logopedzi w całej Europie. Obchody tego dnia zapoczątkowało Standing Liaison Committee of Speech and Language Therapists/Logopedists in the European Union.
- Szczegóły
Przyczyny powstawania wad wymowy:
- Szczegóły
Połykanie jest czynnością fizjologiczną, którą każdy z nas wykonuje około tysiąca razy na dobę. Przełykamy nie tylko napoje i pokarm, ale także ślinę, która ma właściwości trawienne. W trakcie diagnozy logopedycznej oceniane są tak zwane czynności fizjologiczne, takie jak np. pozycja spoczynkowa języka, tor oddychania, żucie a także sposób połykania.
- Szczegóły
Obserwując rozwój dzieci, coraz częściej można zauważyć, że dzieci coraz więcej czasu spędzają przed telewizorem, smartfonem, zapominając o aktywności ruchowej i zabawach z rówieśnikami. A to właśnie ruch jest najważniejszym elementem stymulującym rozwój mowy. Dlatego tak ważne jest, aby poświęcać dziecku czas na zabawy ruchowe, zachęcać je do biegania, skakania czy rysowania.
- Szczegóły
Rodzice są pierwszymi obserwatorami zachowań swojego dziecka, gdyż obserwują je w czasie snu, zabawy, jedzenia, innych codziennych czynności. Dlatego w bardzo szybki sposób są w stanie zauważyć, że mowa ich dziecka jest zniekształcona/nieprawidłowa. Częstym problemem jest wysuwanie przez dzieci języka między zęby podczas mówienia. Takie zjawisko nazywamy seplenieniem międzyzębowym. Pojawia się ono zwykle około 3 - 4 roku życia. Wada ta charakteryzuje się tym, że podczas artykulacji spółgłosek trzech szeregów: syczącego, szumiącego, ciszącego lub dodatkowo innych głosek, np.: zębowych t, d, n czubek języka wysuwa się między zęby w linii środkowej lub z boku. U małych dzieci w okresie wypadania mlecznych siekaczy seplenienie międzyzębowe może występować jako zjawisko przejściowe.