Kącik logopedy - Pani Gabriela Chwałek |
---|
- Szczegóły
Połykanie jest czynnością fizjologiczną, którą każdy z nas wykonuje około tysiąca razy na dobę. Przełykamy nie tylko napoje i pokarm, ale także ślinę, która ma właściwości trawienne. W trakcie diagnozy logopedycznej oceniane są tak zwane czynności fizjologiczne, takie jak np. pozycja spoczynkowa języka, tor oddychania, żucie a także sposób połykania.
- Szczegóły
Obserwując rozwój dzieci, coraz częściej można zauważyć, że dzieci coraz więcej czasu spędzają przed telewizorem, smartfonem, zapominając o aktywności ruchowej i zabawach z rówieśnikami. A to właśnie ruch jest najważniejszym elementem stymulującym rozwój mowy. Dlatego tak ważne jest, aby poświęcać dziecku czas na zabawy ruchowe, zachęcać je do biegania, skakania czy rysowania.
- Szczegóły
Rodzice są pierwszymi obserwatorami zachowań swojego dziecka, gdyż obserwują je w czasie snu, zabawy, jedzenia, innych codziennych czynności. Dlatego w bardzo szybki sposób są w stanie zauważyć, że mowa ich dziecka jest zniekształcona/nieprawidłowa. Częstym problemem jest wysuwanie przez dzieci języka między zęby podczas mówienia. Takie zjawisko nazywamy seplenieniem międzyzębowym. Pojawia się ono zwykle około 3 - 4 roku życia. Wada ta charakteryzuje się tym, że podczas artykulacji spółgłosek trzech szeregów: syczącego, szumiącego, ciszącego lub dodatkowo innych głosek, np.: zębowych t, d, n czubek języka wysuwa się między zęby w linii środkowej lub z boku. U małych dzieci w okresie wypadania mlecznych siekaczy seplenienie międzyzębowe może występować jako zjawisko przejściowe.
- Szczegóły
Rozwój mowy dziecka to proces, który zaczyna się już w chwili poczęcia. We wczesnym etapie ciąży zaczyna się kształtować aparat artykulacyjny, w późniejszym natomiast dziecko uczy się ssać kciuk. Tuż po narodzinach możemy zaobserwować odruch ssania, który jest bardzo ważny w procesie kształtowania mowy.
- Szczegóły
Mowa to najważniejszy kanał komunikacyjny - dzięki niej możemy wyrażać emocje, myśli, uczucia. Dziecko od pierwszych dni życia komunikuje się z otoczeniem za pomocą dźwięków. Dziecko, próbując naśladować rodzica, nabywa nowe umiejętności. Często jednak u dzieci pojawiają się wady wymowy. Wada wymowy jest kojarzona zwykle z nieprawidłową realizacją poszczególnych głosek.
- Szczegóły
Każdy rodzic, którego dziecko uczęszcza na terapię logopedyczną doskonale wie, że na skuteczność terapii wpływają również ćwiczenia wykonywane w domu!